Amerika'nın Hassasiyeti

admin tarafından Salı, 05/10/2011 - 23:05 tarihinde yayınlandı

amerika

Irak'ta bir milyona yakın insanın ölümüne sebep olan ABD, askerleri tarafından Irak'ta yaralı bulunan eşek için seferber oldu ve sonunda Amerika'ya götürdü.

Ölmek üzereyken bir grup Amerikan askeri tarafından bulunup sağlığına kavuşturulan Iraklı eşek Smoke (Duman), 21 gün Türkiye'de kaldıktan sonra özel bir kargo uçağıyla ABD'ye uçtu. Smoke bundan sonra Nebraska eyaletinde çocukların rehabilitasyonunda kullanılacak.

Rengi sigara dumanına benzediği için Irak'ta görevli Amerikan askerleri tarafından Smoke (Duman) adı verilen Iraklı eşek, Türkiye'de 21 günlük misafirlikten sonra ABD'deki yeni evine uçtu. 3 yaşındaki Smoke, yaklaşık 20 günden beri bakıldığı İstanbul'a yakın bir çiftlikten kamyonetle alınarak Atatürk Havalimanı kargo terminaline getirildi. Havalimanını çevreleyen duvarların dibindeki otları ve bitkileri otlayan Smoke, daha sonra atların uçakla taşınmasında kullanılan özel bir kafese konularak uçağa yüklendi. Smoke'a uçakta kargo görevlisi olarak zorunlu bulunması gereken ABD'li refakatçisi Terri Crisp de eşlik ediyor.

Irak sınırından giriş yaptıktan sonra bazı izinlerin alınması ve evraklarının tamamlanması için 19 Nisan'dan beri Türkiye'de transit olarak kalan Smoke eşek, Alman Lufthansa Cargo şirketine ait uçakla İstanbul'dan Frankfurt'a, oradan da New York'a uçtu. Smoke, buradan da Nebraska eyaletinde özel bir çiftliğe konulacak ve aileleri yurtdışında görev yapmış veya hayatını kaybetmiş çocukların rehabilitasyonunda kullanılacak.

Etiketler: