Eğitim Ve Dershaneler

admin tarafından Pzt, 11/18/2013 - 00:24 tarihinde yayınlandı

Derhaneler kapatılsın
Uzun bir süredir hiç bir yazı hazırlayamadık, buna işlerin yoğunluğu ve Türkiye gündeminin tamamen durgun olması(!) etkili oldu(Her gün o kadar çok olay oluyor ki hangisini yazayım.)

Fakat bu dershaneler konusu hakkında bir kaç şey söylemeden geçemeyeceğim.

Öncelikle tarafsız bir gözlemle baktığımızda dershanecilik eğitime katkı sağlıyor mu?Doğrudan eğitime değil belki sınav sistemine hazırlanmada eğitime katkısı kuşkusuz,Düşünsenize 3 saatlik hayatınızı etkileyen ÖSS sınavlarını dershaneye gitmeden nasıl aşılacağını. Bu sınavlar nasıl geçilirdi?

Şimdi hükümet artık öncelikle üniversite kontenjanlarını artırarak üniversiteleri daha ulaşılır kıldı bunun yanında bir çok sınavı aşamalı yaparak ,aslında dershanelere işaret verdi "Bak artık sen yavaş yavaş toparlan" dercesine... En sonunda da dershanelerin kaldırılmasını istedi.Aslında bu olayda çokda şaşılacak bir durum yok(Zaten cemiyetle-iktidar uzun bir süredir atışıyor)  ,zamanında tüm öğrenciler üniversite giriş imtihanı olmadan üniversiteye girmek istemiyor muydu işte bunun ilk adımı bu.Artık paşa paşa dersine çalışan iyi yerler kazanacak.Parasını bayılıpta sınavın şifresini kapanlar değil.

Benim en çok merakımı kurcalayan şey; Cemiyet-perver medyanın gece gündüz dershanelerin kaldırılmasını "Eğitime büyük darbe diyerek" gece gündür millete duyurması .
Acaba neden cemiyet böyle bir tepki verdi bunu şöyle açıklayabiliriz.
1)Para 2)Para 3) Para 4)İnsan kaynakları 
Neden ? üç kere parada bir insan derseniz; Genellikle dershanecilikte önemli bir düsturdur ya seviye sınıfları 2.-3.-4. seviyeler tam dershane parası öder ve dershanelerin para kaynağıdır 1. seviye sınıfları ise ya para ödemez yada çok az öder ama onlarda cemiyetin alt zeminini oluşturur.

Benim acizane düşüncemi sorarsanız dershaneler ile ilgili görüşün ne diye?
Eğitim,Sağlık,Güvenlik hizmetlerinin hiç bir şekilde özelleşmemesi ve özel sektör elinde yapılmaması taraftarıyım.Yanlız eğitimin kalitesininde oldukça iyileştirilmesi için uzun uğraşlar verilmeli.Vesselam

Etiketler: