Taşınabilir Su Jenaratörü UTEC

admin tarafından Pzt, 04/29/2013 - 18:24 tarihinde yayınlandı

Peru'da Mühendislik ve Teknoloji üniversitesi - U.T.E.C çok farklı bir teknolojiye imza atmış.Bu teknoloji sayesinde çöl iklimi içindeki havadan içme suyu elde edebiliyorlar hem bu teknolojiyi gerçkelştirmek için hemde yetenekli genç mühendis adaylarının ilgisini çekmek için kendi üniversitesini tanıtan bir billboard yapmışlar, bu sayede hem dünyanın en büyük ikinci çöl başkenti olan Lima halkı suya kavuşmuş hemde üniversite muhteşem bir reklam yapmış.
 

Ayrıca bu belgesel bana bir çöl böceği olan STENOCARA böceğini hatırlattı bu böcek rüzgara sırtını dönüp havadaki nemden su elde ediyordu.İzlemek isteyenler için bu da altta.

Çölde yaşayan bir canlı için en büyük sorunlardan biri ne olabilir? Elbette su ihtiyacını karşılamak...Ne var ki Namib çölünde yaşayan stenocara böceği için bu durum pek de sorun oluşturmuyor. Böceğin sırtındaki özel dokular havadaki damlacıkları yakalıyor, yoğuşturuyor ve doğrudan canlının ağzına iletiyor! Bu sistem şimdi dünyanın kurak bölgelerinde yaşayan insanlara su sağlama projelerine ilham kaynağı oluyor.

Etiketler: