Wikileaks'den Göze Çarpanlar

admin tarafından Paz, 07/17/2011 - 00:56 tarihinde yayınlandı

wikileaks belgeleri

Wikileaks de ABD dış işleri bakanlığına ait olan bazı bilgiler göze çarpıyor.Belgelerde ABD diplomatik yazışmalar var.

Belgeler, ABD'nin dünyadaki toplam 270 büyükelçilik ve konsolosluklarla 2004 yılından 2010’un Mart ayına kadarki günlük yazışmalarının içeriğini ortaya koyuyor.

Belgelerde Amerikanın müttefiki olan ülkelere ağır eleştiriler var.

2007 mayısındaki e-muhtıradan sonra Washingtona gönderilen belgede şu ifadeler var.

"Ergin Saygun'la konuştuk (emekli orgeneral). Ordunun ikinci adamı 'Türk ordusu laik sistemi korumak için bunu yaptı. Çatışma istemiyoruz. İstesek tankları sokağa indirirdik"

Ayrıca belgelerde Amerikalı diplomatların Türkiyenin eksenin doğuya kaydığı belirtiliyor.Bunun yanında Başbakan Erdoğan ve diplomatları hakkında bazı önemli eleştirilerde yer almakta.
Davutoğlu için olağanüstü tehlikeli ifadeleri kullanıldığı belirtiliyor.Belgelerde Akpartililerin bir çoğunun İslam tarikatlarına bağlı olduğunu bu nedenle eksenin kaydığını belirtilmekte.

Ankara ,Brüksel büyük elçiliklerinin yanında ilgili bir çok devletin ABD büyükelçilikleri Türkiyenin Avrupa Birliğine üye olamayacağını belirtiyor.

Türkiyenin neden Avrupa Birliğine Üye olamayacağını ise şu şekilde özetlenebilir.

AB almak istemiyor. Buna neden en başta nüfus ve din. Ayrıca, AB’nin Suriye, İran ve Irak ile sınır paylaşmaması durumu var. Bugüne kadar her zaman arada tampon bölge olmuştur ve bu da Türkiye’dir.

İtalya Dışişleri Bakanı Franco Fratti'nin Türkiye'yi ikili oynamakla suçladığı telgraf da belgeler arasında yer alıyor.

Ayrıca belgelerde Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev Amerikalı yetkililere, Türk hükümetinden haz etmediğini söylediği belirtiliyor.

 

Kaynak: Ntvmsnbc , Wikileaks